TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-31PY-6140
AFD57-24-31PY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-31PY-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD57-24-31PY-6140.pdf
Availability of AFD57-24-31PY-6140
QUANTITY
AFD57-24-31PY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-31PY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-31PY-6140
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-31PY-6140
Related LinksAFD57-24-, AFD57-24-31PY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-31PY-6140 Details Description
Related parts for AFD57-24-31PY-6140
IC 3DRV/5RCV RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 16BIT MCC8-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND METAL M30 13-18MM datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 18POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf