TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-61PN-6233
AFD57-24-61PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-61PN-6233
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD57-24-61PN-6233.pdf
Availability of AFD57-24-61PN-6233
QUANTITY
AFD57-24-61PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-61PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-61PN-6233
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-61PN-6233
Related LinksAFD57-24-, AFD57-24-61PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-61PN-6233 Details Description
Related parts for AFD57-24-61PN-6233
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 6A .75-5.5V OUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 8K OHM 12W datasheet.pdf