TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-61PZ
AFD57-24-61PZ picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-61PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD57-24-61PZ.pdf
Availability of AFD57-24-61PZ
QUANTITY
AFD57-24-61PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-61PZ
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-61PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-61PZ
Related LinksAFD57-, AFD57-24-61PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-61PZ Details Description
Related parts for AFD57-24-61PZ
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 5MM datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf