TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-61SY-6139
AFD57-24-61SY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-61SY-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD57-24-61SY-6139.pdf
Availability of AFD57-24-61SY-6139
QUANTITY
AFD57-24-61SY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-61SY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-61SY-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-61SY-6139
Related LinksAFD57-24-, AFD57-24-61SY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-61SY-6139 Details Description
Related parts for AFD57-24-61SY-6139
DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO203AB datasheet.pdf
RAILS TAPPED 56" PANEL HEIGT 1PR datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 31POS datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM T/H datasheet.pdf