TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-61SY-6140
AFD57-24-61SY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-61SY-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD57-24-61SY-6140.pdf
Availability of AFD57-24-61SY-6140
QUANTITY
AFD57-24-61SY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-61SY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-61SY-6140
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-61SY-6140
Related LinksAFD57-24-, AFD57-24-61SY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-61SY-6140 Details Description
Related parts for AFD57-24-61SY-6140
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT W/REF 24-SOIC datasheet.pdf
FUSE 1A 125V TELECOM 4.3MM PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34.02VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 2506 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT SKT datasheet.pdf