TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-12-10SZ-6139
AFD58-12-10SZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-12-10SZ-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
AFD58-12-10SZ-6139.pdf
Availability of AFD58-12-10SZ-6139
QUANTITY
AFD58-12-10SZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-12-10SZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-12-10SZ-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-12-10SZ-6139
Related LinksAFD58-12-, AFD58-12-10SZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-12-10SZ-6139 Details Description
Related parts for AFD58-12-10SZ-6139
CONN SOCKET IDC 4POS 20-22AWG datasheet.pdf
CAP CER 820PF 150V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" STACKER datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
OSC VCXO 38.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D618SM datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
3.3 V 2.7 Gb/s Limiting Amplifier IC datasheet.pdf