TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-12-8PW-6117-LC
AFD58-12-8PW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-12-8PW-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN
Datasheet Download
AFD58-12-8PW-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-12-8PW-6117-LC
QUANTITY
AFD58-12-8PW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-12-8PW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-12-8PW-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-12-8PW-6117-LC
AFD58-12-8PW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-12-8PW-6117-LC
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.2V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 40POS VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 40VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 350V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf