TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-12PN-6117-LC
AFD58-14-12PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-12PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
AFD58-14-12PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-14-12PN-6117-LC
QUANTITY
AFD58-14-12PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-12PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-12PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-12PN-6117-LC
AFD58-14-12PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-14-12PN-6117-LC
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR R/A datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 144PQFP datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
68000UF 63V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf