TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-15PN-6117-LC
AFD58-14-15PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-15PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
AFD58-14-15PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-14-15PN-6117-LC
QUANTITY
AFD58-14-15PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-15PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-15PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-15PN-6117-LC
AFD58-14-15PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-14-15PN-6117-LC
CONN HEADER 10POS 3.96MM STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ADM26S/AE26M/X datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W SNG 12V 3.3V PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 12POS 5.08MM BK datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf