TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-18PN-6139
AFD58-14-18PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-18PN-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
AFD58-14-18PN-6139.pdf
Availability of AFD58-14-18PN-6139
QUANTITY
AFD58-14-18PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-18PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-18PN-6139
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-18PN-6139
Related LinksAFD58-14-, AFD58-14-18PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-18PN-6139 Details Description
Related parts for AFD58-14-18PN-6139
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 6.2A DPAK-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 600 MOHM datasheet.pdf