TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-18PY-6117
AFD58-14-18PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-18PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-14-18PY-6117.pdf
Availability of AFD58-14-18PY-6117
QUANTITY
AFD58-14-18PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-18PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-18PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-18PY-6117
Related LinksAFD58-14-, AFD58-14-18PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-18PY-6117 Details Description
Related parts for AFD58-14-18PY-6117
BOARD DEMO RF TRANSMITTER 315MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf