TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-18PZ-6139
AFD58-14-18PZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-18PZ-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
AFD58-14-18PZ-6139.pdf
Availability of AFD58-14-18PZ-6139
QUANTITY
AFD58-14-18PZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-18PZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-18PZ-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-18PZ-6139
Related LinksAFD58-14-, AFD58-14-18PZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-18PZ-6139 Details Description
Related parts for AFD58-14-18PZ-6139
CONV DC/DC 2.5V OUT 165W REMOTE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC FRONT-END DAB 8.5V 44SSOP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 13 M16 BLACK datasheet.pdf
IC FIFO 524X18 5NS 240BGA datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL #4 100PC datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf