TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-18PZ-6139
AFD58-14-18PZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-18PZ-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
AFD58-14-18PZ-6139.pdf
Availability of AFD58-14-18PZ-6139
QUANTITY
AFD58-14-18PZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-18PZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-18PZ-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-18PZ-6139
Related LinksAFD58-14-, AFD58-14-18PZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-18PZ-6139 Details Description
Related parts for AFD58-14-18PZ-6139
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SOD128 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.9A datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 40V 4USOP datasheet.pdf