TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-19PY-6233
AFD58-14-19PY-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-19PY-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
AFD58-14-19PY-6233.pdf
Availability of AFD58-14-19PY-6233
QUANTITY
AFD58-14-19PY-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-19PY-6233
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-19PY-6233
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-19PY-6233
Related LinksAFD58-14-, AFD58-14-19PY-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-19PY-6233 Details Description
Related parts for AFD58-14-19PY-6233
GDT 260V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 357K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 14SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
MC6 24VDC RLY OSSD SFTY CONT W/6 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 520MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf