TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-16PN-6117-LC
AFD58-20-16PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-16PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
AFD58-20-16PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-20-16PN-6117-LC
QUANTITY
AFD58-20-16PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-16PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-16PN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-16PN-6117-LC
AFD58-20-16PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-20-16PN-6117-LC
CARDEDGE LO PRO 30POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.55A 14-TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR RTS 7/8 1K/3.0% datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf