TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-16PY-6117-LC
AFD58-20-16PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-16PY-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
AFD58-20-16PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-20-16PY-6117-LC
QUANTITY
AFD58-20-16PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-16PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-16PY-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-16PY-6117-LC
AFD58-20-16PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-20-16PY-6117-LC
CONN PIN 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC THERM/FAN SPEED CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3V BATT SW 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 80UF 150V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf