TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39PN-6117
AFD58-20-39PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-20-39PN-6117.pdf
Availability of AFD58-20-39PN-6117
QUANTITY
AFD58-20-39PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39PN-6117
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39PN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-20-39PN-6117
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC DEMOD QUAD 40-900MHZ 16-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEATSINK 23X23X7.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN 32PT NPN INPUT datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 6CKT V-0 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 52.78VWM 83.78VC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A TO263-5 datasheet.pdf