TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39PY-6117
AFD58-20-39PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-20-39PY-6117.pdf
Availability of AFD58-20-39PY-6117
QUANTITY
AFD58-20-39PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39PY-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39PY-6117
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39PY-6117 Details Description
Related parts for AFD58-20-39PY-6117
CONN HEADER 27POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf