TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39PY-6117
AFD58-20-39PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-20-39PY-6117.pdf
Availability of AFD58-20-39PY-6117
QUANTITY
AFD58-20-39PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39PY-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39PY-6117
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39PY-6117 Details Description
Related parts for AFD58-20-39PY-6117
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS SKT datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf