TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39SN-6117-LC
AFD58-20-39SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39SN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
AFD58-20-39SN-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-20-39SN-6117-LC
QUANTITY
AFD58-20-39SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39SN-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39SN-6117-LC
AFD58-20-39SN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-20-39SN-6117-LC
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC D-TYPE NEG TRG SNGL 16QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMB datasheet.pdf
IC FUEL/GAS GAUGE LI-ION 1A 6DFN datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.3V 4-USP datasheet.pdf