TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39SX-6140
AFD58-20-39SX-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39SX-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
AFD58-20-39SX-6140.pdf
Availability of AFD58-20-39SX-6140
QUANTITY
AFD58-20-39SX-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39SX-6140
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39SX-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39SX-6140
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39SX-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39SX-6140 Details Description
Related parts for AFD58-20-39SX-6140
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K OHM 10-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20TVSOP datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf