TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39SX-6141
AFD58-20-39SX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39SX-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
AFD58-20-39SX-6141.pdf
Availability of AFD58-20-39SX-6141
QUANTITY
AFD58-20-39SX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39SX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39SX-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39SX-6141
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39SX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39SX-6141 Details Description
Related parts for AFD58-20-39SX-6141
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PROGRAM ADAPTER CY25701FJXC datasheet.pdf
RES 11 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502B datasheet.pdf
SOFTWARE PAX SERIES PROGRAMMING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf