TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-41SN-6141
AFD58-20-41SN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-41SN-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
AFD58-20-41SN-6141.pdf
Availability of AFD58-20-41SN-6141
QUANTITY
AFD58-20-41SN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-41SN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-41SN-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-41SN-6141
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-41SN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-41SN-6141 Details Description
Related parts for AFD58-20-41SN-6141
ON CHIP DEBUG EMULATOR datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.12A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
A5 4.0KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
33UF 100V 10X16 105C RAD datasheet.pdf