TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-12SN-6117
AFD58-22-12SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-12SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-22-12SN-6117.pdf
Availability of AFD58-22-12SN-6117
QUANTITY
AFD58-22-12SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-12SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-12SN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-12SN-6117
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-12SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-12SN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-22-12SN-6117
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS76XXX-125 datasheet.pdf
BAG NOTEBOOK LEATHER TOP-LOAD datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 36" datasheet.pdf
RES 357 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 45V 32QFN datasheet.pdf