TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-41PN-6139
AFD58-22-41PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-41PN-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
AFD58-22-41PN-6139.pdf
Availability of AFD58-22-41PN-6139
QUANTITY
AFD58-22-41PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-41PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-41PN-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-41PN-6139
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-41PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-41PN-6139 Details Description
Related parts for AFD58-22-41PN-6139
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG GRY/GRN 5.3-6.5 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC D2 4" S XCS datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL VFB 62MHZ RR 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf