TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-19PY-6141
AFD58-24-19PY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-19PY-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
AFD58-24-19PY-6141.pdf
Availability of AFD58-24-19PY-6141
QUANTITY
AFD58-24-19PY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-19PY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-19PY-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-19PY-6141
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-19PY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-19PY-6141 Details Description
Related parts for AFD58-24-19PY-6141
RES SMD 0.091 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 160MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR CABLE TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
BOARD DEMO SI4831 SI4835 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf