TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-19SY-6140
AFD58-24-19SY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-19SY-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
AFD58-24-19SY-6140.pdf
Availability of AFD58-24-19SY-6140
QUANTITY
AFD58-24-19SY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-19SY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-19SY-6140
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-19SY-6140
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-19SY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-19SY-6140 Details Description
Related parts for AFD58-24-19SY-6140
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 3700UF 400V SCREW datasheet.pdf
PAC-QTUM-SD25-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf