TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-31PN-6117
AFD58-24-31PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-31PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-24-31PN-6117.pdf
Availability of AFD58-24-31PN-6117
QUANTITY
AFD58-24-31PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-31PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-31PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-31PN-6117
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-31PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-31PN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-24-31PN-6117
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M12 5V datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 200KA datasheet.pdf
CONN HEADER 240PS 4ROW VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 0.3W 1506 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.15A ESV PLN datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 2PORT IVORY datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Mono 1.5 W/Stereo 250 mW Power Amplifier IC datasheet.pdf