TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-31SX-6117-LC
AFD58-24-31SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-31SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
AFD58-24-31SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-24-31SX-6117-LC
QUANTITY
AFD58-24-31SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-31SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-31SX-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-31SX-6117-LC
AFD58-24-31SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-24-31SX-6117-LC
JUMPER-H2728TR/C2064V/H2728TR 8" datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 500CPR TABLESS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 366MHZ 165FBGA datasheet.pdf
I-TRAC 11 ROW BP ASSY - 10 COL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 49MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 104MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 200W datasheet.pdf