TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-31SX-6117
AFD58-24-31SX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-31SX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-24-31SX-6117.pdf
Availability of AFD58-24-31SX-6117
QUANTITY
AFD58-24-31SX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-31SX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-31SX-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-31SX-6117
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-31SX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-31SX-6117 Details Description
Related parts for AFD58-24-31SX-6117
CABLE CLAMP AMBER 3/16" DIA datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .050 40POS VERT T/H datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 80 OHM 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X17-3/4" A CRS datasheet.pdf
MIDGET FUSE 1KVDC PCB 15A SOLAR datasheet.pdf
DIFFUSER FOR FLV-BR38037 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf