TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-31SY-6141
AFD58-24-31SY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-31SY-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
AFD58-24-31SY-6141.pdf
Availability of AFD58-24-31SY-6141
QUANTITY
AFD58-24-31SY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-31SY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-31SY-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-31SY-6141
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-31SY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-31SY-6141 Details Description
Related parts for AFD58-24-31SY-6141
CONN RCPT 5POS QUAD 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf