TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-61SN-6117
AFD58-24-61SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-61SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-24-61SN-6117.pdf
Availability of AFD58-24-61SN-6117
QUANTITY
AFD58-24-61SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-61SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-61SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-61SN-6117
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-61SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-61SN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-24-61SN-6117
DIP CABLE - HDP24S/AE24M/X datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 2000' datasheet.pdf
IC CAN/LIN FAIL-SAFE HS 32HTSSOP datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL RED/GRN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 7.09" datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf