XP Power AFE220PS19
AFE220PS19 picture photo
Mfg. Part Number
AFE220PS19
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 220W
Datasheet Download
AFE220PS19.pdf
Availability of AFE220PS19
QUANTITY
AFE220PS19 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFE220PS19
Internal Part NumberEIS-AFE220PS19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAFE220 Series TUV Certificate
AFE220 Series UL Certificate
AFE220 Series CB Report
RoHS InformationAFE220 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAFE220
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)11.57A
Power (Watts)220W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency91%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension7.76" L x 3.46" W x 1.73" H (197.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max220W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length37.4" (0.95m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFE220PS19
Related LinksAFE22, AFE220PS19 Datasheet, XP Power Distributor
AFE220PS19 Details Description
Related parts for AFE220PS19
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT5 datasheet.pdf
MEMORY CARD SD PRO DUO 4GB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN RA datasheet.pdf