XP Power AFE220PS19
AFE220PS19 picture photo
Mfg. Part Number
AFE220PS19
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 220W
Datasheet Download
AFE220PS19.pdf
Availability of AFE220PS19
QUANTITY
AFE220PS19 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFE220PS19
Internal Part NumberEIS-AFE220PS19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAFE220 Series TUV Certificate
AFE220 Series UL Certificate
AFE220 Series CB Report
RoHS InformationAFE220 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAFE220
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)11.57A
Power (Watts)220W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency91%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension7.76" L x 3.46" W x 1.73" H (197.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max220W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length37.4" (0.95m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFE220PS19
Related LinksAFE22, AFE220PS19 Datasheet, XP Power Distributor
AFE220PS19 Details Description
Related parts for AFE220PS19
IC 24-BIT DELTA-SIGMA A/D 24-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf