XP Power AFE220PS48
AFE220PS48 picture photo
Mfg. Part Number
AFE220PS48
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 220W
Datasheet Download
AFE220PS48.pdf
Availability of AFE220PS48
QUANTITY
AFE220PS48 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFE220PS48
Internal Part NumberEIS-AFE220PS48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAFE220 Series TUV Certificate
AFE220 Series UL Certificate
AFE220 Series CB Report
RoHS InformationAFE220 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAFE220
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)4.58A
Power (Watts)220W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency93%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension7.76" L x 3.46" W x 1.73" H (197.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max220W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFE220PS48
Related LinksAFE22, AFE220PS48 Datasheet, XP Power Distributor
AFE220PS48 Details Description
Related parts for AFE220PS48
STRAP/BUCKLE HEAVY DUTY 50"LONG datasheet.pdf
PANEL ALUMINUM 19" WHITE TEXTURE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED ZPOWER COOL WHITE 5300K 2SMD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf