NVE Corporation AFL020-00
AFL020-00 picture photo
Mfg. Part Number
AFL020-00
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
SWITCH MAGNETIC DIG 1.3V 8MSOP
Datasheet Download
AFL020-00.pdf
Availability of AFL020-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AFL020-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFL020-00
Internal Part NumberEIS-AFL020-00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
SeriesAFL
PackagingTube
Sensing Range13 Oe Trip, 1 Oe Release
TypeUnipolar Switch
Voltage - Supply0.9 V ~ 1.3 V
Current - Supply75µA
Current - Output (Max)-
Output TypeOpen Drain
Features-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFL020-00
Related LinksAFL0, AFL020-00 Datasheet, NVE Corporation Distributor
AFL020-00 Details Description
Related parts for AFL020-00
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A SMB datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 36KHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
JUMPER EDGEON SQ 9POS .375 CNTR datasheet.pdf