NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. AFT27S006NT1
AFT27S006NT1 picture photo
Mfg. Part Number
AFT27S006NT1
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
FET RF NCH 65V 2690MHZ PLD1.5W
Datasheet Download
AFT27S006NT1.pdf
Availability of AFT27S006NT1
QUANTITY
AFT27S006NT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFT27S006NT1
Internal Part NumberEIS-AFT27S006NT1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency728MHz ~ 2.7GHz
Gain22dB
Voltage - Test28VDC
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test70mA
Power - Output28.8dBm
Voltage - Rated65VDC
Package / CasePLD-1.5W-2
Supplier Device PackagePLD-1.5W-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFT27S006NT1
AFT27S006NT1 Details Description
Related parts for AFT27S006NT1
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
802.11B/G WI-FI datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
OSC XO 74.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS INLINE PIN datasheet.pdf