Taiyo Yuden AG15PC152FS-K2U
AG15PC152FS-K2U picture photo
Mfg. Part Number
AG15PC152FS-K2U
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 1500V 500V THROUGH HOLE
Datasheet Download
AG15PC152FS-K2U.pdf
Availability of AG15PC152FS-K2U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AG15PC152FS-K2U Order Process
Ship out your order
Specifications of AG15PC152FS-K2U
Internal Part NumberEIS-AG15PC152FS-K2U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,300
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesAG
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)1500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)-
Tolerance±500V
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AG15PC152FS-K2U
Related LinksAG15PC1, AG15PC152FS-K2U Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
AG15PC152FS-K2U Details Description
Related parts for AG15PC152FS-K2U
IC MOSFET DRIVER LOW-SIDE 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
IC I.CODE HS READER 32SO datasheet.pdf
SLEEVE CUSHION TUBULAR 100'ROLL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 10 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf