Taiyo Yuden AG20PT152F-L3N
AG20PT152F-L3N picture photo
Mfg. Part Number
AG20PT152F-L3N
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 1500V 500V THROUGH HOLE
Datasheet Download
AG20PT152F-L3N.pdf
Availability of AG20PT152F-L3N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AG20PT152F-L3N Order Process
Ship out your order
Specifications of AG20PT152F-L3N
Internal Part NumberEIS-AG20PT152F-L3N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesAG
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)1500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)-
Tolerance±500V
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AG20PT152F-L3N
Related LinksAG20PT1, AG20PT152F-L3N Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
AG20PT152F-L3N Details Description
Related parts for AG20PT152F-L3N
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 23.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 208PQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS 2MM datasheet.pdf
CRYSTAL 4MHZ 18PF SMD datasheet.pdf