Eaton (formerly Cooper Bussmann) AGC-V-4/10-R
AGC-V-4/10-R picture photo
Mfg. Part Number
AGC-V-4/10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
AGC-V-4/10-R.pdf
Availability of AGC-V-4/10-R
QUANTITY
AGC-V-4/10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AGC-V-4/10-R
Internal Part NumberEIS-AGC-V-4/10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGC-V-4/10-R
Related LinksAGC-V-, AGC-V-4/10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
AGC-V-4/10-R Details Description
Related parts for AGC-V-4/10-R
IC MONITOR RESET 4.35V SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 5GHZ 5V SOT343 datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 162 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf