Artesyn Embedded Technologies AGF600-24S28-6L
AGF600-24S28-6L picture photo
Mfg. Part Number
AGF600-24S28-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 600W
Datasheet Download
AGF600-24S28-6L.pdf
Availability of AGF600-24S28-6L
QUANTITY
AGF600-24S28-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AGF600-24S28-6L
Internal Part NumberEIS-AGF600-24S28-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package144
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAGF600
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGF600-24S28-6L
Related LinksAGF600-, AGF600-24S28-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGF600-24S28-6L Details Description
Related parts for AGF600-24S28-6L
FIXED IND 680UH 320MA 4.63 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf