Artesyn Embedded Technologies AGF600-24S28-6L
AGF600-24S28-6L picture photo
Mfg. Part Number
AGF600-24S28-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 600W
Datasheet Download
AGF600-24S28-6L.pdf
Availability of AGF600-24S28-6L
QUANTITY
AGF600-24S28-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AGF600-24S28-6L
Internal Part NumberEIS-AGF600-24S28-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package144
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAGF600
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGF600-24S28-6L
Related LinksAGF600-, AGF600-24S28-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGF600-24S28-6L Details Description
Related parts for AGF600-24S28-6L
Crystal 5.0680MHz 30ppm 20pF 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf