Artesyn Embedded Technologies AGH150-48S05B-6
AGH150-48S05B-6 picture photo
Mfg. Part Number
AGH150-48S05B-6
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
AGH150-48S05B-6.pdf
Availability of AGH150-48S05B-6
QUANTITY
AGH150-48S05B-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGH150-48S05B-6
Internal Part NumberEIS-AGH150-48S05B-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGH150-48S05B-6
Related LinksAGH150-, AGH150-48S05B-6 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGH150-48S05B-6 Details Description
Related parts for AGH150-48S05B-6
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ 54TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 50MM 1MM GR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf