Cypress Semiconductor AGIGA8005-016ACA
AGIGA8005-016ACA picture photo
Mfg. Part Number
AGIGA8005-016ACA
Manufacturer
Product Category
Memory - Modules
Brief Description
IC SDRAM 16MB 3.3V 200 SO-DIMM
Datasheet Download
AGIGA8005-016ACA.pdf
Availability of AGIGA8005-016ACA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AGIGA8005-016ACA Order Process
Ship out your order
Specifications of AGIGA8005-016ACA
Internal Part NumberEIS-AGIGA8005-016ACA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Jun/2012
Standard Package1
Category Memory Cards, Modules
FamilyMemory - Modules
Series-
Memory TypeNVRAM
Memory Size16MB
Speed100MHz
Package / Case200-SODIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGIGA8005-016ACA
Related LinksAGIGA800, AGIGA8005-016ACA Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
AGIGA8005-016ACA Details Description
Related parts for AGIGA8005-016ACA
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1.4A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH SAFETY ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OVERMOLD AUTO RESET THERMOSTATS datasheet.pdf
IC DIGITAL SIGNAL CTRLR 176BGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10DFN datasheet.pdf