Microsemi SoC AGL060V5-VQG100I
AGL060V5-VQG100I picture photo
Mfg. Part Number
AGL060V5-VQG100I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 71 I/O 100VQFP
Datasheet Download
AGL060V5-VQG100I.pdf
Availability of AGL060V5-VQG100I
QUANTITY
AGL060V5-VQG100I Order Process
Ship out your order
Specifications of AGL060V5-VQG100I
Internal Part NumberEIS-AGL060V5-VQG100I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesIGLOO
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells1536
Total RAM Bits18432
Number of I/O71
Number of Gates60000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGL060V5-VQG100I
Related LinksAGL060V5, AGL060V5-VQG100I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AGL060V5-VQG100I Details Description
Related parts for AGL060V5-VQG100I
DECODER/DEMUX 3-TO-8 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 60A SCREW TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
MLO RF-DC CROSSOVER SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 35POS datasheet.pdf