Microsemi SoC AGL1000V2-FG256I
AGL1000V2-FG256I picture photo
Mfg. Part Number
AGL1000V2-FG256I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 177 I/O 256FBGA
Datasheet Download
AGL1000V2-FG256I.pdf
Availability of AGL1000V2-FG256I
QUANTITY
AGL1000V2-FG256I Order Process
Ship out your order
Specifications of AGL1000V2-FG256I
Internal Part NumberEIS-AGL1000V2-FG256I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesIGLOO
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells24576
Total RAM Bits147456
Number of I/O177
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGL1000V2-FG256I
Related LinksAGL1000V, AGL1000V2-FG256I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AGL1000V2-FG256I Details Description
Related parts for AGL1000V2-FG256I
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MOSFET 12SON datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A POWERMITE datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 12 POSITI datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 50 V datasheet.pdf