Microsemi SoC AGL250V2-FG144
AGL250V2-FG144 picture photo
Mfg. Part Number
AGL250V2-FG144
Brief Description
IC FPGA 97 I/O 144FBGA
Datasheet Download
AGL250V2-FG144.pdf
Availability of AGL250V2-FG144
QUANTITY
AGL250V2-FG144 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGL250V2-FG144
Internal Part NumberEIS-AGL250V2-FG144
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesIGLOO
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells6144
Total RAM Bits36864
Number of I/O97
Number of Gates250000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-FPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGL250V2-FG144
Related LinksAGL250V, AGL250V2-FG144 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AGL250V2-FG144 Details Description
Related parts for AGL250V2-FG144
IDC CABLE- ASR26G/ AE26M / ASR26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 0.866 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCJ datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf