Sullins Connector Solutions AGM10DRMH
AGM10DRMH picture photo
Mfg. Part Number
AGM10DRMH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 WW
Datasheet Download
AGM10DRMH.pdf
Availability of AGM10DRMH
QUANTITY
AGM10DRMH Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM10DRMH
Internal Part NumberEIS-AGM10DRMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM10DRMH
Related LinksAGM1, AGM10DRMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM10DRMH Details Description
Related parts for AGM10DRMH
IDC CABLE - MSR40K/MC40M/MCG40K datasheet.pdf
BAG SHIELD MET-IN ZIP 6X8 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W AB TO220-27 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SHEET COP FOIL 38.1MM SQ 100/PK datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf