Sullins Connector Solutions AGM10DTAN-S189
AGM10DTAN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
AGM10DTAN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
AGM10DTAN-S189.pdf
Availability of AGM10DTAN-S189
QUANTITY
AGM10DTAN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM10DTAN-S189
Internal Part NumberEIS-AGM10DTAN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM10DTAN-S189
Related LinksAGM10DT, AGM10DTAN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM10DTAN-S189 Details Description
Related parts for AGM10DTAN-S189
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MCP2,8 BU-CONTACT EDS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS W/BACKSHELL W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf