Sullins Connector Solutions AGM12DRSD-S664
AGM12DRSD-S664 picture photo
Mfg. Part Number
AGM12DRSD-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AGM12DRSD-S664.pdf
Availability of AGM12DRSD-S664
QUANTITY
AGM12DRSD-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM12DRSD-S664
Internal Part NumberEIS-AGM12DRSD-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM12DRSD-S664
Related LinksAGM12DR, AGM12DRSD-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM12DRSD-S664 Details Description
Related parts for AGM12DRSD-S664
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 12A TO-3PB datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 120POS .050 SMD datasheet.pdf